Keď som mal minulý rok na niekoľko dní požičaný fotoaparát Fujifilm X100T, tento koncept fotoaparátu ma veľmi zaujal a povedal som si, že si ho raz určite kúpim. Ohnisko 23mm na X100T mi na každodenné fotenie veľmi sadlo. Vďaka vysokej svetelnosti objektívu „f2“ vie fotoaparát vykúzliť pekný portrét. Je dostatočne široké na krajinkársky záber, reportáž alebo street foto.
Moja pracovná zostava sa skladá z dvoch full-frame tiel a 5 objektívov. Hmotnosť plnej fotobrašne je niečo okolo 9 kíl. Na rodinné výlety som si samozrejme celú výbavu nenosil. Vybral som si len jedno telo bez baterygripu a objektív s pevným ohniskom 35/f1,8. Práve preto som sa aj s 23mm na X100T cítil ako ryba vo vode. Fotoaparát má čip s cropom 1,5x a ohnisko 23mm vynásobené crop faktorom dáva ekvivalent k 35mm ohnisku na full frame.
Čas plynul a prišiel moment kedy som začal uvažovať o kúpe fotoaparátu na rodinné výlety. Horúcim kandidátom na kúpu bol samozrejme spomínaný Fujifilm X100T. Na jeseň 2016 Fujifilm predstavil lacnejšiu a menšiu verziu objektívu s 23mm ohniskom a moje rozhodnutie padlo na Fujifilm X-T10. Ako telo s výmennými objektívmi mi ponúka viac možností a variability ohnísk vďaka širokej palete objektívov Fujinon a možnosť použitia starých m42 objektívov cez redukciu. Objektívom, ktorý mám na Fujine stále nasadený nie je nič iné ako Fujinon XF23mm/F2 R WR. S ním tvorí fotoaparát vyvážený celok. Nie je taký malý ako rada X100 a nestrčím ho do vrecka bundy. Stále je však veľmi šikovný, zmestí sa do príručnej kapsy či manželkinej kabelky a výborne padne do ruky.
Fotoaparát som doplnil o originálny half-case BLC-XT10, vďaka ktorému sa fotoaparát drží v rukách výborne, vyzerá lepšie, štýlovejšie a zároveň chráni gumové polepy pred nadmerným opotrebením. Radi sa totiž odliepajú 🙂
Mirrorless systém Fujifilm je pre mňa novinka, preto o ňom píšem ako o celku, nie len o objektíve. Trvalo to niekoľko týždňov, kým som si naň zvykol ale môžem povedať, že mi prirástol k srdcu a teším sa na fotenie každého rodinného výletu či prechádzky s Fujinou.
Teraz však prejdem k objektívu Fujinon XF23/f2 R WR. Nemám ho bezprostredne porovnať s ničím iným od Fujifilmu a neviem či má zmysel ho porovnávať s perfektne a bleskovo ostriacim Nikonom D750 (nech je na ňom akýkoľvek z mojich objektívov).
Objektív
Spracovanie objektívu je na veľmi vysokej úrovni. V konštrukcii prevažuje kov a cítiť z neho kvalitu a precíznosť, ako z každého objektívu s pevným ohniskom od Fujifilmu. Veľmi sa mi páči aj spôsob ovládania clony pomocou clonového krúžku s jemnou aretáciou. Pripomína mi Helios 58/f2 ktorý občas nasadím na Nikon D750. Objektív patrí medzi tie najmenšie od Fujifilmu. Hmotnosť je len 180g. Menšie sú už len pancake objektívy Fujinon XF18/f2 R a Fujinon XF27/f2.8. Objektív je utesnený voči vode a prachu. Priemer filtra je 43mm, teda rovnaký ako u Fujinon XF35/f2 R WR a novinke Fujinon XF50/f2 R WR.
V balení nájdete aj bajonetovú slnečnú clonu, ktorá je síce malá ale svoju funkciu splní. Zároveň poslúži aj ako mechanická ochrana prednej šosovky objektívu. Pasuje naň aj väčsia clona LH-XF35-2.
Ostrenie
…je rýchle, občas sa však stane, že nestihne zaostriť pohybujúce sa objekty. To by som pripísal skôr generačne a technologicky staršiemu X-T10. Dúfam, že budem mať možnosť si ho vyskúšať aj na telách s novou generáciou AF (X-T20, X-T2 a X-Pro2).
Rýchlosť ostrenia sa zhoršuje ubúdajúcim svetlom ale to nie je nič prekvapivé, proste fyzika 🙂 Stále skúšam a zoznamujem sa s možnosťami autofocusu na tele X-T10 a snažím sa analyzovať pri akých situáciách je ktoré nastavenie najlepšie. Objektív je pri ostrení veľmi tichý. Počuť je ho až po priložení ucha k telu objektívu. Toto by som považoval za veľkú výhodu aj pri točení videa. Preostrovanie vo videomóde je plynulé a presné.
Kvalita obrazu
V porovnaní s optikou použitou na Fujifilm X100T mám z XF23/f2 lepší pocit. Fotografie sú veľmi ostré už od plne otvorenej clony a postupným zaclonením ostrosť ďalej narastá. Trochu iný je obraz na plne otvorenej clone (F2) pri fotení portrétov alebo celkov než pri fotení detailov z krátkej vzdialenosti. Tie sú pomerne mäkké a je potrebné viac pricloniť.
Bokeh je na F2 pekný, použiteľný aj na fotenie portrétov, no nie je úplne dokonalý a krémový. To prenecháva väčšiemu a drahšiemu súrodencovi XF23/f1.4. Vinetácia je veľmi jemná a na fotkách ju treba hľadať. Clonením zaniká úplne.
Chromatická chyba je pozorovateľná len sporadicky a veľmi dobre je zvládnuté aj protisvetlo. Jemné reflexy sú občas viditeľné ale nepôsobia rušivo, skôr naopak… v mnohých prípadoch dotvárajú atmosféru fotografie v protisvetle.
Podanie perspektívy 23mm ohniska na crope 1,5x (eqv. 35mm na FF) vyznie skvele aj na čiernobielych fotografiách, ktoré mám veľmi rád.
Objektív mám už pár mesiacov a odfotil som s ním veľké množstvo záberov, hlavne rodinných. Zachytil som s ním rodinné momenty v rôznych svetelných podmienkach a ani raz ma výstup z neho nesklamal. Už teraz sa teším na letnú dovolenku rodinou, kde mi bude spoločnosť robiť len tento jeden objektív na tele Fujifilm X-T10. Žiadna alchýmia s ohniskami, iba jeden pevný objektív a moje nohy ktoré budú suplovať zoomovací prstenec. Pevné ohnisko donúti fotografa viac porozmýšľať pred každým stlačením spúšte a po čase si úplne zvykne na uhol záberu toho konkrétneho pevného objektívu, dostane to proste do oka.
Fototechnika použitá na túto recenziu bola zakúpená u autorizovaného predajcu Fujifilm, webshope Blackdog.sk.
Recenzie Fujinon XF23mm/F2 R WR na internete:
- https://www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/objektivy/fujifilm-fujinon-xf-23-mm-f2-r-wr/
- https://jonasraskphotography.com/2016/08/25/23-and-2-a-small-look-at-the-fujifilm-xf-23mm-f2-wr/
- https://fstoppers.com/review/real-world-review-fujifilm-23mm-f2-wr-lens-154877
- http://www.thephoblographer.com/2016/10/04/first-impressions-fujifilm-xf-23mm-f2-r-wr/
- https://fujilove.com/the-fujifilm-fujicron-xf-23mm-f2-wr/
- http://www.streetshootr.com/fuji-23mm-f2-street-photography-review/