Táto užívateľská recenzia bude nadväzovať na moju predchádzajúcu recenziu fotoaparátu Fujifilm X-T10 spolu s objektívom XF 23/2 R WR. Nebudem sa rozpisovať o technických parametroch fotoaparátu, na to sú tu iné webstránky. Veľmi dobrú technickú recenziu napísal Karol Srnec z ephoto.sk. Ja sa budem skôr snažiť opísať ako profesionálny fotograf moje pocity a skúsenosti s týmto fotoaparátom.
Do systému Fujifilm som išiel viacmenej zo zvedavosti. Mohol som si hneď kúpit vtedy aktuálny Fujifilm X100T ale s možnosťou výmeny objektívov pri X-T10 som mal veľké plány. Chcel som experimentovať cez redukcie so starými m42 sklami, chcel som vyskúšať ďalšie Fujinon objektívy atď. Nakoniec to všetko ostalo iba pri nesplnených plánoch aj vďaka skvelému objektívu XF 23/2 R WR, ktorý mi ponúkal perspektívu 35mm ohniska. To je moje obľúbené na pracovnej full frame zostave Nikon. Fotoaparát je s týmto objektívom univerzálny, kompaktný, ostrí rýchlo a spoľahlivo. O tom som však už podrobnejšie písal v predchádzajúcej recenzii.
V januári 2017 Fujifilm predstavil niekoľko noviniek, medzi ktorými bola aj očakávana evolúcia rady X100 už v štvrtom vydaní s písmenkom F ako Fourth. Keď som mal pred kúpou prvého Fujifilmu pochybnosti pri rade X100, po polročnej skúsenosti s X-T10 som v tom mal jasno. Fujfilm natlačil do malého tela X100F to najlepšie, čo v tej dobe mal v regáloch. Fotoaparát má 24Mpix X-Trans APS-C senzor tretej generácie s výkonným procesorom X-Processor Pro, rýchly hybridný autofocus s detekciou kontrastu + fázovou detekciou a 325 bodov ktorý používa aj vlajková loď X-T2 a X-Pro2. Sériové snímanie zvláda 8 snímkov za sekundu.
Chcem ho ! 🙂
Retro dizajn fotoaparátov Fujifilm inšpirujúci sa u kinofilmových klasík sa mi vždy páčil. X100F s nasadeným koženým polovičným púzdrom a slnečnou clonou objektívu vyzerá skvele a v čiernej farbe zároveň nenápadne, pretože nemá na sebe žiadne výrazné logo. Chcel som strieborný variant ale bol a stále je nedostatkovým tovarom.
S X100F fotím pol roka a má za sebou podľa počítadla už 19tis. expozícií. Fotoaparát som si veľmi obľúbil a vďaka jeho rozmerom ho mám pri sebe skoro vždy. Fujina nás sprevádza na každej dovolenke, rodinnom výlete, na každej prechádzke s deťmi. Fotenie s týmto fotoaparátom mi ponúklo novú dimenziu vnímania sveta cez hľadáčik (často aj displej). Keď chytím Fuji do rúk, viem že mám len jeden objektív a jedno ohnisko ktoré nezmenim. Veciam, ktoré neodfotím kôli širokému ohnisku nevenujem ďaľšiu pozornosť. Je to taký prirodzený filter vďaka ktorému odfotím menej nezmyslených fotografií. Načo mi je portrét žirafy či detail na oko slona? Ja chcem mat odfotenú moju rodinu, manželku, deti pri svojich obľúbených činnostiach. Chcem mať na fotke zachytené prepojenie s prostredím v ktorom sa práve nachádzajú, pri prezeraní fotografií chcem mať pocit že som súčasťou deja. To všetko sa dá zachytiť len širším ohniskom. Fotografie odfotené s X100F majú klasický charakter reportáže ale viem s ním spraviť aj pekný portrét. Vďaka svetlosti objektívu s najnižsím clonovým čislom F2 viem fotografovaný objekt slušne odpichnutúť od pozadia s pekným, môjmu oku lahodiacim bokehom.
Tento fotoaparát určite nie je pre každého. Mnohí by ho po prvom ostrom odskúšaní pravdepodobne vrátili do obchod alebo predali 🙂 Fotograf musí prejsť určitou cestou aby pochopil zmysel takého typu fotoaparátov…. alebo je úplný začiatočník nezaťažený róznymi návykmi a X100F bude jeho prvým fotoaparátom. Fotenie s X100F je pre mňa neskutočne oslobodzujúce, len ja a jeden malý fotoaparát v ruke. Žiadna ťažká brašňa, objektívy, blesky či kilo-a-pol fototechniky na krku. Iba jeden malý prístroj, ktorý dokáže veľké veci. Je to čistá radosť z fotenia umocnená pocitom podstivého kusu fototechniky MADE IN JAPAN s ovládaním všetkých dôležitých funkcií na tele fotoaparátu pomocou tlačidiel a mechanických ovládačov.
Ovládanie
Na ovládanie som si chvíľu zvykal – v určitých detailoch bolo odlišné od X-T10 aj vďaka joysticku. S odstupom času musím povedať, že ovládanie je naozaj premyslené a mne k dokonalosti chýba už len výklopný dotykovy displej pre fotenie z netradičných uhlov. Do prednej časti fotoaparátu tiež pribudol praktický roller. Hľadáčik na fotoaparáte je identický s modelom X100T, teda hybridný – optický alebo elektronický. Ja osobne využívam ten elektronický. Má vysoké rozlíšenie a je dostatočne veľký. Oneskorenie zobrazovania je aspon pre mňa nepostrehnuteľné. Výhodou je, že fotografiu v ňom vidím presne tak, ako bude exponovaná. To je rozdiel oproti zrkadlovkovým optickým hľadáčikom v ktorých vidíme krásnu fotografiu s obrovským dynamickým rozsahom (lebo ľudské oko) a po stiahnuti do PC len pozerám kde je prepal, kde sa v tieňoch strácajú detaily atď 🙂 Fotim do RAW, či už so zrkadlovkami alebo X100F, takže si tie detaily viem poprípade v Lightroome vytiahnut, ak sa podaria prepaly, tie zjemniť.
Obrazová kvalita
Keď som už načal tému kvality obrazu. Som zvyknutý na prácu z RAW súbormi z Nikonu D750 a musím konštatovať, že pri priamom porovnaní je kvalita výstupu z APS-C Fujifilm veľmi veľmi slušná. S RAW súbormi sa dobre pracuje vďaka vysokému dynamickému rozsahu a úroveň šumu je veľmi nízka. V podstate šum do ISO-3200 vôbec neriešim a nebojím sa použiť aj ISO-6400. Samotné ISO mám pri fotení vždy nastavené na AUTO, pretože expozičná automatika na X100F funguje naozaj spoľahlivo. Pozrite sa na ukážku záchrany fotografie podexponovanej o 5EV v Adobe Lightroom.
Ostrenie
Pri fotení s X-T10 som si často hovoril, že je to fotoaparát premárnených momentov. Zaostril a cvakol skoro vždy tak pol sekundy po tom správnom momente. Rýchlosť ostrenia X100F a jeho reakcie ma však príjemne prekvapili. Tých premárnených momentov je s týmto fotoaparátom minimum. Za ideálnych podmienok si dovolím porovnávať rýchlost ostrenia a reakcie X100F s Nikonom D750. Pri horšom svetle je ostrenie trošku pomalšie ale chytí sa vždy aj tam, kde Nikonu dochádza dych. Kontinuálne ostrenie je tiež veľmi použiteľné. Možnosti nastavenia AF s 325 bodmi sú široké.
Video
Fotoaparát občas použivam na nahrávanie krátkych videoklipov. Ďalej ich spracovať neviem, takže tak, ako ich nahrám ich uložím na disk. Osobne sa mi najviac osvedčilo pri videu nastavenie ostrenia na kontinálne AF-C s plošným použitím všetkých ostriacich bodov. Fotoaparát stíha sledovat pohybujúce sa objekty, preostruje pohotovo, rýchlo, plynule a hlavne potichu. Na moje amatérske použitie úplne postačujúce.
TCL-X100F
V januári 2018 pribudol do mojej Fujifilm výbavy telekonvertor Fujifilm TCL-X100F. Pokukoval som po ňom veľmi dlho a konečne som sa odhodlal. Telekonvertor predĺži základné ohnisko 23mm na 33mm, čo v prepočte na kinofilm znamená zaokrúhlene ohnisko 50mm. Týmto predĺžením ohniska sa samozrejme zmení podanie perspektívy a prospeje to aj hĺbke ostrosti, ktorá je menšia. Podanie bokehu je stale príjemné, makké. Tieto zmeny sú viditeľné najmä pri portrétoch. Pri ostrení som nezbadal spomalenie. X100F ostrí stále rovnako ako bez telekonvertora.
Kresba a ostrosť fotografií je stále na veľmi vysokej úrovni. Na F2 sú detaily trošku mäkkšie ale pri portrétoch mi to vôbec nevadí.
Záver
Oproti X100T ma potešila väčsia batéria NP-W126 vo vylepšenej verzii S, ktorá má vyšsiu kapacitu a teda dlhšiu výdrž a je kompatibilná s ostatnými telami systému Fuji X. Bonusom je možnosť nabíjania batérie priamo v tele cez USB tak ako mobilný telefón. WiFi vo fotoaparáte je samozrejmosťou.
Zatiaľ som si Fujinu najviac užil počas letnej dovolenky v Chorvátsku. Myslím, že viac povedia samotné fotografie aj so základnými EXIF dátami. X100F je výborným doplnkom k ťažkej DSLR výbave. Teoreticky v spojení so širokouhlým a tele konvertorom môže nahradiť klasickú zrkadlovkovú výbavu pokročilého amatéra – cestovateľa ktorý nechce so sebou nosiť ťažkú výbavu. Poteší aj street fotografov, ktorí chcú byť pri fotení maximálne nenápadní.
Mňa ako svadobného fotografa zaujalo jedno z promo videí Fujifilmu fotografa Riccarda Spatolisana, ktorý s X100F nafotil parádnu portrétnu sériu:
https://www.youtube.com/watch?v=6VP57lWKCxc&t=106s
Ako doplnok k fotoaparátu vrele odporúčam popruhy od Peakdesign. Ja na X100F kombinujem popruh Peakdesign Slide na ktorom môžem vďaka variabilnej dĺžke nosiť fotoaparát v štýle cross-body alebo klasicky okolo krku. Veľmi som si obľúbil aj popruh okolo zápästia Peakdesign Cuff. Fotoaparát Fujifilm X100F som kúpil v internetovom Blackdog.sk, ktorý je jedným z autorizovaných predajcov fototechniky Fujifilm na Slovensku.
Rodina
Zopár fotiek z rodinného archívu. Fuji X100F mám skoro stále pri sebe takze moja rodinka má množstvo fotiek 🙂
Príroda
Fotografie krajiny, prírody.
Chorvátsko
Prvý krát s deťmi na dovolenke pri mori. Veľmi sa im páčilo.
Fujifilm TCL-X100
Zopár fotografií spravených s TCL-X100. Keďže telekonvertor nemam dlho, fotografií je pomenej a ani počasie nepraje fotografickým príležitostiam.